Ach, co za książka… Fach, że ach

Fach_ze_ach_okladka_ksiazki
Okładka książki dla dzieci "Fach, że ach"

Czy Twoje dziecko ma już sprecyzowane plany na przyszłość? Jeśli nie, to książka dla dzieci „Fach, że ach” może być pomocna w omawianiu zawodów, które można wykonywać. Jeśli tak, to może pomóc w zgłębieniu meandrów wybranego fachu. Słowem – przydatna dla obu grup dzieci. Przeczytajcie recenzję książki „Fach, że ach”, czyli Wielkiej ilustrowanej księgi zawodów, fachów i profesji Wydawnictwa Bajka.

G ałganek należy akurat do grupy numer dwa. Czyli określił się już dość konkretnie. Nie wiem na jak długo mu zostanie, ale na teraz uparcie twierdzi, że będzie mechanikiem samochodowym. A dodatkowo będzie handlował samochodami. Myślę, że duży wpływ na to, ma oglądanie z Tatą TVN Turbo. Dzięki temu Gałganek ma idoli w postaci Adama Kornackiego (czyli program Zakup kontrolowany), Tomka Kuchara i Kuby Bielaka (Kierowców dwóch) czy Adama Klimka (Kup i zrób). Lubi też program Absurdy drogowe, może dlatego, że dowcip mają tam właśnie na poziomie 4 latków.

Nie to żebym miała coś przeciwko mechanikom samochodowym. Wspieram moje dziecko w rozwijaniu zamiłowania do aut i jeśli wybierze tą drogę to tylko przyklasnę. Zawsze to lepiej niż kolejny, bezrobotny absolwent studiów humanistycznych.

I mimo tego, że w książce „Fach, że ach” akurat o mechanikach samochodowych nic nie ma, to książka mu się bardzo, bardzo podoba. Bo każde dziecko znajdzie tu coś ciekawego dla siebie.

Fach_ze_ach_okladka_ksiazki
Okładka książki dla dzieci „Fach, że ach”

Książka jest ułożona kategoriami. Kategorii jest siedemnaście, wśród nich szpital, budowa, farma, dworzec, lotnisko, służby ratownicze – czyli bardziej standardowe zawody, ale są również kategorie artystyczne, np. teatr, atelier czy nawet kosmiczne – kosmodrom.  W każdej kategorii jest kilkanaście zawodów. Czyli w całej książce znajdziemy ponad 300 zawodów, fachów i profesji.

Fach_ze_ach_zawody_na_farmie
Na farmie – rozkładówka obrazkowa w książce „Fach, że ach”
Fach_ze_ach_zawody_na_farmie
Rozkładówka z opisem poszczególnych zawodów

Książka najpierw przedstawia rozkładówki obrazkowe, a potem jest szczegółowy opis poszczególnych zawodów. Można więc czytać ją na różne sposoby.

 

Sposób pierwszy to oglądanie rozkładówki z danej kategorii, która przedstawia wszystkie zawody „w akcji”, czyli ratowników podczas akcji, monterów na budowie itp. O każdej rozkładówce można by opowiadać i opowiadać, bo zawiera mnóstwo szczegółów. Potem można przejść do opisów, czyli do kolejnej rozkładówki. Tutaj są opisane wybrane zawody (dla ułatwienia te, które są szerzej opisane,  zostały w spisie treści wyróżnione). Opisy zawierają też dymki z przykładowymi wypowiedziami poszczególnych osób o swojej pracy.

Fach_ze_ach_na_lotnisku
„Fach, że ach” – rozkładówka „na lotnisku”
Fach_ze_ach_w_szpitalu
Rozkładówka książki „Fach, że ach” – w szpitalu
Fach_ze_ach_szkola
„Fach, że ach” – szkoła
Fach_ze_ach_sluzby_ratownicze
Rozkładówka – w służbach ratowniczych

Sposób drugi – najpierw rozkładówka z opisami, a potem zaglądanie do rozkładówki obrazkowej. albo naprzemiennie – po przeczytaniu opisu, szukamy na obrazku danego zawodu w trakcie wykonywania pracy. A tak naprawdę to każdy sposób będzie dobry.

Gałganek, przeglądając książkę po raz pierwszy, sam nie wiedział, na co się zdecydować. Oczywiście ratownicy poszli na pierwszy ogień. Ale, gdy zaczęłam czytać, co jeszcze jest dostępne, to chciał wszystko na raz. W końcu wybrał budowę i wszystkich fachowców, którzy na niej występują – od architekta, przez monterów instalacji elektrycznych, hydraulicznych, po tych od dachu. Naprawdę mnóstwo wiadomości działających na wyobraźnię. Trudno było mi Gałganka oderwać od tej książki, tak go wciągnęła.

Słownictwo może jeszcze trochę „za dorosłe” dla czterolatka, ale trudniejsze słówka można ominąć. Albo zadać sobie więcej trudu i się nagadać, tłumacząc. Niektóre zawody są naprawdę niestandardowe (np. pirotechnik, kaskader) i nawet ja nie wiedziałam, że istnieją (np. toromistrz czy performer).

Fach_ze_ach_sokolnik
Z ciekawych zawodów – sokolnik…
fach_ze_ach_performer
performer…
fach_ze_ach_pirotechnik
pirotechnik…

Są też zawody trochę zapomniane (np. woźnica czy agronom) oraz bardzo ostatnio modne (fizjoterapeuta, architekt krajobrazu). Są też takie, z którymi styczność ma każde dziecko.

Fach_ze_ach_pediatra
Pediatra
Fach_ze_ach_polozna
Położna

Czyli jak już wspomniałam – każdy znajdzie coś dla siebie. Książka ma ok. 70 stron. Duża porcja materiału do opowiadania i jeszcze większa do czytania. Polecamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *