Litery – klasyka w innym wydaniu

książka_Litery_okladka

Książka legenda. Wychowały się na niej pokolenia. Uczyliśmy się z niej czytać. Teraz posłużyła jako czytanka dla Gałganka. Inne czasy, inne ilustracje, inne słowa. Ta książka jest teraz czymś egzotycznym. Bo inaczej się teraz do dzieci mówi w książkach. Ale warto do niej wrócić choć na chwilę. Przeczytaj recenzje książki „Litery”.

K  siążka w założeniu służyła do nauki czytania. Można jej w ten sposób używać. Ale Gałganek znalazł ją u babci w starej szafie i chciał, żeby mu poczytać. Ominęliśmy więc część z nauką literek i przeszliśmy od razu do krótkich czytanek.

książka_Litery_okladka
Okładka książki dla dzieci „Litery”
Pamiętacie tą rodzinkę?
Pamiętacie tą rodzinkę?

Chyba każdy pamięta „Latem” o bosych rodzicach, Bolku i psie Bobiku. No i o bosym motylku.

Latem w książce "Litery"
Latem w książce „Litery”

A wierszyk o tym czego nie zabierać do szkoły? Ogórka, sznurka, wiatru w kieszeni, w piórniku kamieni….

W książce „Litery” znaleźć można również czytanki o niegrzecznych chłopcach, którzy, gdy szkudnują, są przez inne dzieci nazywane „urwisami” albo „psotnikami”. Słodkie, prawda? Brzmi tak samo nieprawdopodobnie i nierealistycznie, jak dialogi w „M jak miłość” albo w „Klanie”. Kiedyś ktoś tak chyba mówił, ale to było bardzo kiedyś…

Są też pierwsze ciekawostki językowe (na przykład obrazkowe homonimy) czy historyjki obrazkowe, które tak bardzo zapadły w pamięć. Chociażby historyjka o kruku, lisie i serze. „Taki ser to deser”.

Homonimy w książce "Litery"
Homonimy w książce „Litery”
Historyjka obrazkowa w książce "Litery"
Historyjka obrazkowa w książce „Litery”

Co ciekawe, obecne książeczki dla dzieci, szczególnie takie z zadaniami dla poszczególnych kategorii wiekowych, zawierają takie historyjki obrazkowe, ale na dużo bardziej zaawansowanym poziomie. Przykładem mogą być książeczki „Teczka 4-latka” itp. Tam, takie historyjki są dużo dłuższe i bardziej skomplikowane. A książka „Litery” była przeznaczona dla pierwszoklasistów, czyli ówczesnych 7-latkow. Czyżby wtedy wymagano od nas mniej? A może dzieci są inteligentniejsze?

W książce „Litery” znajdą się też czytanki z morałem – uczące dobrego wychowania, jedzenia owoców, ale też czytanki patriotyczne, czy wspierające czytelnictwo w bibliotekach. Jest o życiu codziennym – jak wygląda proces produkcji cukierków od buraka cukrowego po sklep, jak się lata samolotem (lotnisko to „dworzec lotniczy”, uroczo…), co się dzieje, gdy się rozbije kolano albo co można zobaczyć w zoo. W każdej z tych czytanek widać bardzo mocny nacisk na wartości rodzinne i ogromny szacunek dzieci do rodziców, dziadków. Dzieci uważnie ich słuchają i się słuchają… To nie jest zachowanie powszechne w dzisiejszych czasach.

Czytanka o tym jak się robi cukierki w książce "Litery"
Czytanka o tym jak się robi cukierki w książce „Litery”

Jest też czytanka o wojnie – wspomnienia dziadków – zakończona przesłaniem, które nie straciło na swojej aktualności do dziś. Mimo tego że książka jest z lat osiemdziesiątych, a pierwsze wydanie z końca lat sześćdziesiątych.

Gałganek oczywiście szczególnie polubił niektóre czytanki. Najpierw ta o rozbitym kolanie Dorotki.

Rozbite kolano Dorotki w książce "Litery"
Rozbite kolano Dorotki w książce „Litery”

Poza tym oczywiście krótka opowiastka o lisie i kruku wraz z historyjką obrazkową.

kruk i lis ksiazka litery

lis i kruk
Kruk i lis – historyjka obrazkowa

Naprawdę warto czasem sięgnąć po klasykę. Zachęcam do odwiedzenia antykwariatów czy przeszukania starych szaf i strychów. Można tam znaleźć prawdziwe perełki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *