Pięciu nieudanych, czyli dla kogo jest ta książka?

obrazek wyrozniajacy

W zasadzie to ciężko stwierdzić dla kogo właściwie jest ta książka. Niby dla dzieci, ale wiadomo, że przecież to rodzic kupuje i książka musi do niego przemówić. Tylko ta przemawia aż za bardzo. Przeczytaj recenzję książki Wydawnictwa Dwie Siostry „Pięciu nieudanych” Beatrice Alemagna.

K  siążka oryginalnie pochodzi z Włoch. Być może tam są nieco inne realia, inaczej wychowuje się dzieci… Gdyby książka była z Hiszpanii to powiedziałabym, że pachnie podejściem zwanym ‚manana’. Dlaczego?

pieciu_nieudanych_okladka
Okładka książki dla dzieci „Pięciu nieudanych”

Oto mamy pięciu nieudanych.
Jeden jest dziurawy, drugi pognieciony, trzeci sflaczały, czwarty postawiony na głowie, a piąty felerny. Po prostu. Żyją sobie w domku, który może się w każdej chwili zawalić, ale nic z tym nie robią, bo wiedzą że i tak to spartolą. To po co się w ogóle za to zabierać? Czyli manana w klasycznym wydaniu.

Pierwszy z nieudanych
Pierwszy z nieudanych
Drugi z nieudanych
Drugi z nieudanych

Któregoś dnia nie wiadomo skąd pojawia się idealny. Z opisu, bo po tym jak został zilustrowany można by stwierdzić, że jest najbardziej felerny z nich wszystkich. No i ten idealny chce coś zmienić w życiu tych nieudanych. Chce im wyznaczyć jakiś cel. Co z tego, skoro oni wiedzą, że i tak się nie uda?

Idealny w książce "Pięciu nieudanych"
Idealny w książce „Pięciu nieudanych”

W końcu idealny stwierdza, że faktycznie są felerni. Wszyscy. A wtedy oni ze swoje wady przekształcają w zalety. Co na to idealny? Zostaje z „głupią miną”.

Przyznam, że ja też zostałam. Po pierwsze nie spodobała mi się ta głupia mina. Raczej nie uczę dziecka słów tego typu, jeśli nie muszę. I oczekuję od książki dla dzieci większej rozwagi w doborze słownictwa. Co prawda „głupi” to nie jest jakieś bardzo obraźliwe słowo, ale mocno negatywne. Będzie jeszcze czas na poznanie takich słów. Tym bardziej, że „głupia mina” może oznaczać bardzo różne rzeczy dla każdego. Czyli w zasadzie nie wiadomo, co to znaczy. Czy idealny miał rozdziawiona buzię, czy oczy jak spodki czy może jedno i drugie, a może jeszcze coś innego?

Mogłam przeczytać książkę przed pierwszym użyciem z dzieckiem, ale chyba też nie o to chodzi, żeby nakładać cenzurę. Spodziewałam się po Wydawnictwie Dwie Siostry, że wybierze za mnie tak, że będę zadowolona, ale mamy chyba z wydawcą inne podejście do tematu słownictwa .

Po drugie jak na puentę to dość dziwne stwierdzenie. Chciałoby się zapytać: no i? Oczywiście rozumiem przekaz. Nieudani znają swoją wartość i mimo wad potrafią doceniać swoje zalety, itp. I zawsze trzeba wierzyć w siebie….  Ale to jest przekaz dla rodziców, bo każdy znajdzie tu odniesienie do współczesnego świata, wszechobecnego perfekcjonizmu, zalewającego nas potoku idealnych ludzi prosto z telewizora.

Dlatego właśnie mam wątpliwości, co do odbiorcy tej książki. Czy dziecko zrozumie przekaz? Dla czterolatka nie jest to wszystko takie oczywiste. Gałganek na koniec książki zapytał – „już koniec?”. Tak jakby coś się zaczęło, nie zdążyło rozkręcić i nagle w nieoczekiwanym momencie urwało. Wiadomo, trzeba dziecku tłumaczyć, rozmawiać. Pewnie, ale to samo można wytłumaczyć oglądając ładniejsze książki z historiami z lepszą puentą.

Jeśli chodzi o ilustracje to jest to kwestia gustu. Mnie się nie podobają. Może nie jestem artystką, może nie doceniam ich piękna, nie rozumiem sztuki. Nieważne. Ale jeśli grupą docelową jest dziecko, to jemu ma się podobać. Ale w tym przypadku tak nie jest. Gałganek dopytywał, co jest na tych obrazkach, bo nie za bardzo mógł się domyśleć. Trochę zbyt szare, ponure. Po prostu takie jak ostatnio modne. Ale nie zawsze to co modne musi się wszystkim podobać. I dziecku się nie podobało.

Felerny, czyli piąty nieudany w książce "Pięciu nieudanych"
Felerny, czyli piąty nieudany w książce „Pięciu nieudanych”

Być może książka jest dla starszych dzieci, może wtedy będzie miała szansę być lepiej zrozumiana i doceniona. Nie tylko przez rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *