Rok w przedszkolu, czyli tajemnice przedszkola odkryte

Rok w przedszkolu - okładka książki
Rok w przedszkolu - okładka książki

Gdy zobaczyłam na półce w księgarni książkę dla dzieci „Rok w przedszkolu”, natychmiast zdecydowałam o jej kupnie. Nie wahałam się ani chwili, bo Gałganek od września idzie do przedszkola. To pierwszy powód. I nie ostatni. Zapraszam do recenzji książki wydawnictwa Nasza Księgarnia „Rok w przedszkolu” z ilustracjami Przemysława Liputa.

Rok w przedszkolu” to kolejna książka w serii po „Rok w lesie” i „Rok w mieście”. Ilustrowana przez innego autora jest dużo bardziej czytelna i łatwiejsza w odbiorze dla 4-latka, chociaż na każdej rozkładówce bardzo dużo się dzieje. Poza tym porusza bardzo istotne kwestie dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Rozkładówka książki dla dzieci Rok w przedszkolu
Rozkładówka książki dla dzieci Rok w przedszkolu

 

A o czym opowiada? Opowiada o bardzo urozmaiconym życiu przedszkolaków. Akcja dzieje się w Słonecznym Przedszkolu, podczas 12 miesięcy począwszy od września. Zaczyna się od pasowania na przedszkolaka i robienia ludzików z kasztanów. Każdy kolejny miesiąc pokazuje wycinek życia przedszkolaków, ich zabawy, zachowanie i przemiany.  Możemy też obserwować codzienne czynności związane z warunkami pogodowymi, tradycje związane danym miesiącem, ważne święta.

Rozkładówka z bohaterami - książka Rok w przedszkolu
Rozkładówka z bohaterami – książka Rok w przedszkolu

I dlatego właśnie można tę książkę czytać wielotorowo – na wiele różnych sposobów.

Sposób 1 – przez pryzmat bohaterów – przedszkolaków

Można po prostu skorzystać z rozkładówki z postaciami występującymi w książeczce. Mamy tu całą gamę przedszkolaków z krwi i kości. Są urwisy, wielbiciele dinozaurów, budowli z klocków, tacy, co się wiecznie przewracają, albo są ciągle głodni, jest też zakochana para. Każdy znajdzie swoją ulubioną postać.

Łobuziak Krzysiek - książka dla dzieci Rok w przedszkolu
Łobuziak Krzysiek – książka dla dzieci Rok w przedszkolu
Maks wielbiciel dinozaurów - książka Rok w przedszkolu
Maks wielbiciel dinozaurów
Zosia i Wiktoria - jedne z bohaterek książki Rok w przedszkolu
Zosia i Wiktoria – jedne z bohaterek książki Rok w przedszkolu
Dziewczyny grają w gumę - książka Rok w przedszkolu
Dziewczyny grają w gumę – książka Rok w przedszkolu

Dziwnym trafem Gałganek wybrał na początek największych urwisów – Janka i Krzyśka, którzy każdego miesiąca robią niezłe numery swoim kolegom i koleżankom. I bardzo mu się ich psoty podobały… Czy to jakiś znak? Czy mam się już bać Gałgankowych psot w przedszkolu?

Wśród postaci mamy też panią przedszkolankę, pana konserwatora, czyli Marcela – złotą rączkę oraz zwierzęta, w tym chowającego się po kątach przedszkola kota, a raczej kotkę Felkę, którą nie jest wcale tak łatwo znaleźć na każdej rozkładówce.

Sposób 2 – przez pryzmat pór roku

Można też czytać porami roku. A każda pora roku niesie za sobą nie tylko odmienne warunki pogodowe, które można obserwować za oknem. To też odpowiednie prace Marcela, które wykonuje w związku z porą roku (odśnieżanie, mycie okien, koszenie trawy, zapobieganie skutkom przeciekającego dachu, itp.). To dopasowane do pory roku zabawy na placu zabaw czy związane z nią „dary natury”, którymi można się bawić (kasztany jesienią, sadzenie roślin wiosną, świeże warzywa na kanapki latem).

Sposób 3 – przez pryzmat codziennych aktywności przedszkolaków

Ten sposób jest ciekawy dla tych, co o przedszkolu nie wiedzą nic. Można śledzić, nawet bez użycia konkretnych postaci, co dzieje się w przedszkolu. Tak po prostu. Bo na poszczególnych rozkładówkach widać w co się bawią dzieci, a to dla tych, co z przedszkolem nie mieli styczności jest szczególnie ciekawe. Gałganka zainteresowały poszczególne zabawy. Są zajęcia indywidualne – zabawy samochodami, lalkami, każdy po swojemu. Są też zajęcia grupowe – czytanie książeczek, gra na instrumentach, wspólne gotowanie.

Wspólne czytanie - książka rok w przedszkolu
Wspólne czytanie – książka Rok w przedszkolu
Wspólne granie na instrumentach - książka Rok w przedszkolu
Wspólne granie na instrumentach

Sposób 4 – przez pryzmat świąt i atrakcji z nimi związanych

Każda rozkładówka zawiera odniesienie do świąt, wydarzeń związanych z danym miesiącem. Mamy więc święto 11 listopada, Halloween, Boże Narodzenie, Dzień Babci i Dziadka, itd. Dzięki temu możemy śledzić tradycje związane z tymi szczególnymi dniami. Widzimy więc dzieci ubierające choinkę, ale też na balu przebierańców w karnawale czy podczas przedstawienia dla dziadków. Jest topienie marzanny, dzień książki i inne święta ze swoimi atrakcjami.

Przedstawienie w przedszkolu - książka dla dzieci Rok w przedszkolu
Przedstawienie na Dzień Babci i Dziadka
Ubieranie choinki - książka Rok w przedszkolu
Ubieranie choinki – książka Rok w przedszkolu

Jeszcze jeden plus

Książka „rok w przedszkolu” zawiera także kilka wciągających do zabawy elementów. W środku znajdziemy rozkładówkę, która zadowoli każdego wielbiciela samochodów i ruchu drogowego. Oto Marcel chce się dostać do przedszkola swoim stylowym skuterem. Ale w mieście, jak to w mieście. Po drodze zdarzają się korki, roboty drogowe i inne utrudnienia. No i do tego jeszcze jest zima, a zima ma w swoim zwyczaju zaskakiwanie drogowców. Trzeba pomóc Marcelowi dojechać płynnie do przedszkola. Dość wciągające i co ważne – nie tylko na jeden raz. Takie zadania aktywizujące często po jednokrotnym wykonaniu, następnym razem już nie dają takiej frajdy (np. szukanie różnic, czy czegoś, co nie pasuje do obrazka). Tutaj naprawdę jest co robić za każdym razem. Gałganek uwielbia wodzić palcem po tej rozkładówce i kluczyć po tych zakorkowanych drogach, potem cofać, bo most zamknięty, itp.

Rozkładówka z zadaniem do wykonania - książka Rok w przedszkolu
Rozkładówka z zadaniem do wykonania – książka Rok w przedszkolu

Ale nie tylko samochodziarze znajdą coś dla siebie. Szukanie kota, obserwowanie co robi pies – to coś dla wielbicieli zwierzątek. Jest jeszcze Zosia, która pogubiła rzeczy i trzeba jej pomóc je odnaleźć – pewnie dziewczynkom się spodoba.

„Rok w przedszkolu” to książka dla dzieci, która uwzględnia ich różnorodność.  Postaci są przewidziane zarówno dla chłopców (łobuziaki Janek i Krzysiek, psuj Marcin, Staś wielbiciel kosmosu czy Maks – dinozaurów), jak i dziewczynek (Gosia, lubiąca prace plastyczne, Marysia wielbicielka tęczy i kucyków, Hania – zwierząt ogólnie). Czyli każdy znajdzie kogoś dla siebie, z kim będzie mógł się identyfikować i polubić.

Jest też niepełnosprawny chłopiec, poruszający się na wózku i dziewczynka o innym kolorze skóry.  Czyli wstęp do rozmowy o tolerancji i różnorodności kulturowej.

Książka „Rok w przedszkolu” jest naprawdę genialnym pomysłem. Może służyć zarówno dzieciom wybierającym się dopiero do przedszkola, jak Gałganek. Ale jestem przekonana, że może służyć również tym, którzy są już starymi wyjadaczami przedszkolnymi. Zawsze znajdą tu podobieństwa i różnice w stosunku do swojego przedszkola. Będzie o czym rozmawiać.

W zasadzie w obu przypadkach książka „Rok w przedszkolu” to dobra książka, inspirująca do rozmowy. Gałganek nie może się od niej oderwać. Ciągle ma ja pod ręką, analizuje poszczególne rozkładówki, a po wysłuchaniu mojej wersji snuł już swoje opowieści innym. Rozwój zasobu słownictwa u dziecka gwarantowany.

W naszym przypadku jest to też świetna lektura przed rozpoczęciem przygody z przedszkolem. Gałganek chętnie słucha opowieści na bazie książeczki i jest w stanie sobie wyobrazić to, co go czeka, a czego do tej pory wyobrazić tak dobrze sobie nie mógł. Bo z samych opowieści rodziców nie mógłby wyrobić sobie wszystkiego tak szczegółowo . Z książką jest dużo łatwiej.

Nawet teraz, obserwując codzienne sytuacje, wraca myślami do książki i komentuje. Na przykład: „Pamiętasz mamusiu jak ten chłopak z książki wjechał innym dzieciom sterowanym samochodem w klocki?”. Albo: „O taki kot jak w książce widzieliśmy”. Czyli podsumowując książka spełnia swoje zadanie. Polecamy z czystym sercem.

One comment

  1. Ta książka jest naprawdę genialna dla dzieci, które chcemy przekonać/przygotować do pójścia do przedszkola. U nas zdała egzamin. Kacper, mimo że jest już zaprawionym w boju przedszkolakiem i tak często do niej wraca i komentuje, co jest tak samo, a co inaczej w jego przedszkolu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *