Gdybym był dorosły…

ksiazka_dla_dzieci_gdybym_byl_dorosly
"Gdybym był dorosły" książka dla dzieci

Gdybym był dorosły, to…. Każdy z nas kiedyś wypowiedział te słowa. Pamiętacie, co było dalej? Jeśli nie, to łatwo sobie przypomnicie dzięki bohaterowi książki dla dzieci „Gdybym był dorosły…” wydanej przez Naszą Księgarnię autorstwa Evy Janikovszky z ilustracjami Laszlo Reber, pochodzenia węgierskiego.

P olak Węgier dwa bratanki… I jak się okazuje nasi bracia z Węgier potrafią wydać ciekawą książeczkę dla dzieci.

Ksiazka_dla_dzieci_gdybym_byl_dorosly
Książka dla dzieci „Gdybym był dorosły” – okładka

A wszystko zaczyna się od niewinnego stwierdzenia, że „każde dziecko wie, że zabawniej jest być niegrzeczny niż grzecznym”. I tu Gałganek nie mógł powstrzymać tendencyjnego uśmieszku…

gdybym_byl_dorosly
Każde dziecko wie…

Bohaterem książki „Gdybym był dorosły” jest chłopiec, który ma dość bycia dzieckiem. Uściślijmy – ma dość bycia grzecznym dzieckiem… Chciałby być dorosły. Czemu? Bo ciągle jest strofowany, pouczany, besztany,… I to za co? A to nie umył rąk, a to nie posprzątał zabawek, a to obgryza paznokcie (tutaj dokonałam małej zmiany treści – Gałganek akurat paznokci nie obgryza, ale zdarza mu się dłubać w nosie, oczywiście ta zmiana wywołała na jego twarzy kolejny tendencyjny uśmieszek). Prawda, że brzmi znajomo? Przecież sami ciągle to mówimy do swoich dzieci.

Gdybym_byl_dorosly_ksiazka
Eh, ci dorośli…

„Ile razy mam powtarzać, żebyś zrobił….” albo „Dlaczego się nie słuchasz….”. I tak dalej. W ustach chłopca brzmi zabawnie, Gałganek rechotał. A mi do śmiechu nie było. Bo chłopiec przedstawił rodziców w krzywym zwierciadle i pokazał prawdę. Jest o czym myśleć.

Gdybym_byl_dorosly
Dorośli w krzywym zwierciadle

Na szczęście chłopiec nie pastwi się już nad nami, helikopterowymi rodzicami, tylko zaczyna snuć wizję tego, jaki on będzie jako dorosły.
I tu Gałganek rechotał jeszcze bardziej. Bo jak tu nie rechotać, skoro chłopiec twierdzi, że:

  • będzie chodził do tyłu,
  • zawsze będzie na krześle przy stole kleczał zamiast siedzieć (Gałganek zawsze klęczy na jednej nodze, a na drugiej stoi),
  • będzie zjadał tabliczkę czekolady przed obiadem albo
  • wyhoduje palmę daktylowa w kubeczku do mycia zębów.
gdybym_byl_dorosly_ksiazka
„Chodziłbym wszędzie tyłem”
gdybym_byl_dorosly
Co bym robił jako dorosły?

Dalej jest jeszcze ciekawiej. Chłopiec opisuje swoją hipotetyczna żonę (i ma bardzo sprecyzowane oczekiwania), wymyśla ciekawe zajęcia dla obojga, przytacza wizję mieszkania, w którym będą mieszkać oraz wymyśla zabawy, w które będą się bawić ze swoimi dziećmi.

gdybym_byl_dorosly_ksiazka
Rozkładówka książki „Gdybym był dorosły”
gdybym_byl_dorosly_ksiazka
Rozkładówka książki „Gdybym był dorosły”

Puenty oczywiście nie zdradzę, ale jest naprawdę bardzo dobra. Gałganek oczywiście zaprezentował ostatni z tendencyjnych uśmieszków…

A wszystko okraszone ciekawymi i kolorowymi ilustracjami, które potrafią naprawdę zaciekawić dziecko, bo dużo się na nich dzieje.

gdybym_byl_dorosly_ksiazka
Kolorowa rozkładówka książki dla dzieci „gdybym był dorosły”

Dodatkowo czcionka poszczególnych wypowiedzi rodziców jest przemyślana tak, że łatwo można zmieniać głos czytając. A to wywołuje dodatkowe śmiechy. Bo to trochę takie przedrzeźnianie samych siebie.

gdybym_byl_dorosly
Co mówią dorośli do dzieci?

Podsumowując bardzo ciekawa i przewrotna książeczka, która pokazuje czego pragną dzieci. A także jak dziwni jesteśmy jako rodzice w ich oczach. Dobra zabawa dla małych i tych trochę większych. Zachęcamy z czystym sercem.

One comment

  1. Bardzo pozytywna książeczka. Do tego bardzo kolorowa. Moje dzieciątka bardzo lubią takie opowieści, w których dużo się dzieje. Nie widziałam tej książki na żywo, ale na zdjęciach wygląda zachęcająco. Dopisuję do listy zakupów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *