Poczytajki 3-latka, czyli odpoczynek od klasyki

Poczytajki 3-latka - okładka książki
Poczytajki 3-latka - okładka książki

Znasz już na pamięć klasykę polskiej literatury dziecięcej? Recytujesz razem z dzieckiem Stefka Burczymuchę, Chorego kotka i Samochwałę? A może masz już dość ciągłego czytania o rzepce, której dziadek nie może sam wyciągnąć? I mimo że akurat Rzepka świetnie ćwiczy dykcję, to rozumiem. I dlatego mam niezłą odmianę. Przeczytaj recenzję książeczki dla dzieci Wydawnictwa Muza „Poczytajki 3-latka”.

J  ak sam tytuł wskazuje, jest to książeczka dla trzylatka. Ale nie widzę przeszkód, żeby czytać młodszemu dziecku. Książka składa się z kilkunastu (11) wierszyków, nie za długich, ale rytmicznych i zabawnych. Autorami są Danuta Gellnerowa, Irena Suchorzewska, Barbara Lewandowska, Urszula Kozłowska i Helena Bechlerowa.

Poczytajki 3-latka - okładka książki
Poczytajki 3-latka – okładka książki

Tematyka jest różnorodna. Jest o ludziach, zwierzętach i krasnoludkach. Dla wielbicieli pojazdów też się coś znajdzie. Niektóre z wierszyków nie są zwyczajne, bo niosą za sobą jakiś przekaz. Znajdziemy więc zachętę do cieszenia się życiem (wierszyk „Śmieszka” o dziewczynce, która ciągle się śmieje i pogodnym usposobieniem zaraża sąsiadów), przykład dziewczynki-bałaganiary (wierszyk „Kto winien?”), pochwałę dla dzieci, które umieją się dzielić zabawkami (wiersz „Koparki Jarka”). Wierszyki o zwierzątkach są po prostu opisem ich przygód, zachęcają do szukania ich na obrazkach.

Wierszyk o Śmieszce - Poczytajki 3-latka
Wierszyk o Śmieszce – Poczytajki 3-latka
N łące - wierszyk z książeczki "Poczytajki 3-latka
Na łące – wierszyk z książeczki „Poczytajki 3-latka
Koparki Jarka - Poczytajki 3-latka
Koparki Jarka – Poczytajki 3-latka

Zbiorek wierszy „Poczytajki 3-latka” może stanowić pretekst do rozmowy. Gałganek na przykład bardzo był zainteresowany wierszykiem „Grażynka”, o chłopcu, któremu spodobała się na placu zabaw pewna dziewczynka o imieniu Grażynka. I tak bardzo mu się spodobała, że postanowił się z nią ożenić. Śmiałe postanowienie jak na kilkulatka. I to chyba zaintrygowało Gałganka, który zaczął dopytywać o kwestie związane ze ślubem, żoną i jak to chłopiec w tym wieku, stwierdził nawet, że ożeni się z własną mamą. Bardzo miłe wyznanie…. Ciekawe kiedy mu przejdzie?

Nie zgodzę się z twórcami, że „wybrane opowiastki zrytmizowane wpadają w ucho i łatwo je zapamiętać” – wpadać w ucho wpadają, ale żeby Gałganek je podchwytywał, a potem recytował, to nie zauważyłam.

Ilustracje przyjemne. Ani szczyt mody, ani komputerowo słodkie obrazki. Coś pomiędzy.

ilustracje_Poczytajki_3_latka

Ilustracje w książeczce "Poczytajki 3-latka"
Ilustracje w książeczce „Poczytajki 3-latka”

Niektóre zbiory wierszyków i wierszy są nierówne. Mają doskonale dobraną większość utworów, ale często wśród nich znajdują się takie, które nie pasują do całości. W przypadku książki „Poczytajki 3-latka” nie można tego powiedzieć. Naprawdę dobry zbiór wierszy. Polecamy każdemu, kto chce miłej odmiany. A potem można już śmiało wrócić do Stefka Burczymuchy, Dziadka, co ciągnął rzepkę i biednego Chorego Kotka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *